Net price
€1099
Herend fine china Tea Cup / Coffee Cup with Saucer – Herend, Water Lily / Lotus Flower – NENU1 pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0.2 Liter (6 OZ) 20730-2-00 NENU1 – White
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″D) 20706-1-00 NENU1 – White
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Water Lily, also known as the Lotus Flower, is painted in classic and luxurious style.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | White, Blue |
| Pattern | Lotus Flower, Water Lily |
| Code | LOTUS |
| Style | Classic, Flower, Special |