








Net price
€194
Herend porcelain Coffee Cup with Saucer – Herend, Queen Victoria – VBO pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 706-2-00 VBO
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″ D) 706-1-00 VBO
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The most famous classic Herend pattern since 1851.
Herend, Queen Victoria-VBO design is painted with Peony Flowers and Butterflies.
Queen Victoria-VBO pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,25 kg |
|---|---|
| Width | 14.5 cm (5.75"W) |
| Length | 14.5 cm (5.75"L) |
| Height | 7.5 cm (3"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.5 cm (5.75") |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Queen Victoria, Queen Victoria VBO |
| Code | VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |