Net price
€4490
Herend fine china Cake Stand Three Tier – Herend, Eglantine / Silk Brocade – EGAVT pattern.
1 pc – Cake Stand – height 40 cm (16″H) 20309-0-92 EGAVT
This is a three-tier Cake Stand with a Gilded Metal Handle.
This Cake Stand is painted with an Eglantine / Wild Roses pattern.
This pattern is richly gilded.
Silk Brocade-EGAVT pattern is painted only by Master Painters!
| Weight | 1,5 kg |
|---|---|
| Width | 30.0 cm (11.75"W) |
| Length | 30.0 cm (11.75"L) |
| Height | 40.0 cm (15.75"H) |
| Diameter | 30 cm (11.75") |
| Color | Burgundy, Claret, Gold |
| Pattern | Eglantine, Silk Brocade |
| Code | EGAVT |
| Style | Classic |