Net price
€999
Herend porcelain Tea Cup with Saucer – Herend, Flowers with Square Scale – CBTA design.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,18 Liter (6 OZ) 724-2-00 CBTA
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 724-1-00 CBTA
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Flowers with Square Scale pattern is painted only by the Master Painter.
Herend, CBTA pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,22 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Color | Multicolor, Turquoise |
| Pattern | Flowers w. Square Scale |
| Code | CBTA |
| Style | Classic, Flower |