Net price
€429
Herend fine china Teapot with Rose Knob – Herend, Indian Basket Green – FV pattern.
1 pc – Tea Pot, large – 1.2 Liter (40 OZ) 604-0-09 FV – Green
This pattern is painted with the famous Indian Basket Green.
A pattern with Far Eastern origins. One of the most famous admirers of Indian Basket – Fleurs des Indes – was Empress Eugene, wife of Napoleon III.
Please note that you can order Indian Basket items in more colors from us.
The Indian Basket Green design is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,58 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 24 cm (9.5"L) |
| Height | 15.5 cm (6"H) |
| Volume | 1.2 Liter (41 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Code | FV |
| Color | Gold, Green |
| Pattern | Indian Basket |
| Style | Flower |