Net price
€144
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Indian Basket Purple – P design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 P – Purple
It is available in 10 different colors: green, purple, orange, blue, yellow, lilac, maroon, turquoise, grey, and multicolor.
The Indian Basket pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
Please take note that you can order Indian Basket items in any colors from us. You only need to write us a message.
| Weight | 0,25 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Code | P |
| Color | Pink, Purple |
| Pattern | Indian Basket |
| Style | Classic, Flower |