Net price
€669
Herend fine china Open Sugar Bowl – Herend, Canton design.
1 pc – Sugar Bowl – 0.1 Liter (4 OZ) 2492-0-00 Canton
The Canton design is painted in Chinoiserie and Oriental Style, and is only painted and signed by Master Painters.
This Herend Canton design is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,08 kg |
|---|---|
| Width | 8 cm (3.25"W) |
| Length | 11 cm (4.25"L) |
| Height | 4 cm (1.5"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Code | CANTON |
| Color | Blue, Orange |
| Pattern | Canton, Oriental Style |
| Style | Oriental |