Net price
€499
Herend fina china Dinner Plate – Herend, Miramare – MR design.
1 pc – Dinner Plate – diam 26 cm (10.25″D) 2524-0-00 MR
Miramare design is painted in Cobalt-Blue and richly gilded. The Habsburg Family owned the Castle Miramare at that time in Trieste.
The Miramare-MR pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,5 kg |
|---|---|
| Width | 26 cm (10.25"W) |
| Length | 26 cm (10.25"L) |
| Height | 2.8 cm (1"H) |
| Diameter | 26 cm (10.25") |
| Color | Blue, Gold |
| Code | MR |
| Pattern | Miramare |
| Style | Oriental, Special |