Net price
€144
Herend porcelain Tea Cup with Saucer – Herend, Batthyany Blue – BAT pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,18 Liter (6 OZ) 724-2-00 BAT – Blue
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 724-1-00 BAT – Blue
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Tea Cup painted with the Batthyany pattern in blue.
Simple, noble Herend design.
The Batthyany pattern can be ordered in blue and purple color variations.
| Weight | 0,22 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Code | BAT |
| Color | Blue, Gold |
| Pattern | Batthyany |
| Style | Classic, Flower |