Net price
€219
Herend fine china Teapot with Rose Knob – Herend, Vienna / Viennese Rose Gold – VRHS pattern.
1 pc – Teapot – 0,8 Liter (27 OZ) 606-0-09 VRHS – Gold
Herend Viennese Rose-VRHS design is a classic Herend pattern.
The Vienna Rose Gold-VRHS pattern is the newest gold color variation of the classical Viennese Rose-VRH design.
The Vienna Rose Gold design is available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,4 kg |
|---|---|
| Width | 12.5 cm (5"W) |
| Length | 20.5 cm (8"L) |
| Height | 13 cm (5"H) |
| Volume | 0.8 Liter (27 OZ) |
| Diameter | 12.5 cm (5") |
| Code | VRHS |
| Color | Gold, Green |
| Pattern | Vienna Rose, Vienna Rose Gold, Viennese Rose Gold |
| Style | Classic, Flower |