Net price
€104
Herend porcelain Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend, Queen Victoria-A Green – VBAV design.
You will receive the following:
1 pc – Espresso Cup – 0,1 Liter (3 OZ) 711-2-00 VBAV – Green
1 pc – Saucer – diam 12 cm (4.75″D) 711-1-00 VBAH – Green
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Queen Victoria’s design is hand-painted with Peony Flowers and Butterflies.
Also known as the Coffee Cup, it is a Herend demitasse.
You can order Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets painted with the Victoria – VBAV design.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 12 cm (4.75"W) |
| Length | 12 cm (4.75"L) |
| Height | 5.5 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 12 cm (4.75") |
| Code | VBAV |
| Color | Gold, Green |
| Pattern | Queen Victoria VBA |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |