















Net price
€239
Herend porcelain Teapot with Rose Knob – Herend, Queen Victoria-VBO design.
1 pc – Teapot, medium – 0,5 Liter (17 OZ) 607-0-09 VBO – Multicolor
The most famous classic Herend pattern since 1851.
Herend, Queen Victoria VBO design, is painted with Peony Flowers and Butterflies.
The 0,5 Liter (17 OZ) Teapot is perfect for couples.
Queen Victoria-VBO pattern is available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,3 kg |
|---|---|
| Width | 11 cm (4.25"W) |
| Length | 18.5 cm (7.25"L) |
| Height | 11.5 cm (4.5"H) |
| Volume | 0.5 Liter (17 OZ) |
| Diameter | 11 cm (4.25") |
| Code | VBO |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Queen Victoria, Queen Victoria VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |