












Net price
€919
Herend porcelain Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend, Flowers with Square Scale – CBTA design.
You will receive the following:
1 pc – Espresso Cup – 0.1 Liter (3 OZ) 711-2-00 CBTA
1 pc – Saucer – diameter 11.5 cm (4.5″D) 711-1-00 CBTA
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Flowers with Square Scale-CBTA is a traditional, classic design of Herend. Painted with rich gilded and square fishnet pieces.
The CBTA pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 11.5 cm (4.5"W) |
| Length | 11.5 cm (4.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 11.5 cm (4.5") |
| Code | CBTA |
| Color | Multicolor, Turquoise |
| Style | Classic, Flower |
| Pattern | Flowers w. Square Scale |