












Net price
€799
Herend porcelain Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Four Seasons – QS pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 20730-2-00 QS
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″ D) 20706-1-00 QS
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Four Seasons-QS design is one of the most requested patterns.
Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services are available.
The Four Seasons-QS pattern is painted only by the Master Painters.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Blue, Multicolor |
| Pattern | Four Seasons |
| Code | QS |
| Style | Flower, Modern |