Net price
€1169
Herend porcelain Coffee / Espresso Cup and Saucer – Herend, Eglantine / Silk Brocade – EGAVT design.
You will receive the following:
1 pc – Coffee / Espresso Cup – 0.1 Liter (3 OZ) 3599-2-00 EGAVT
1 pc – Saucer – diam 12.5 cm (5″D) 3599-1-00 EGAVT
Total: 2 pieces of Herend fine china items
This Coffee Cup is painted with an Eglantine / Wild Roses pattern.
Usually, the EGAVT design is painted on a unique Dubarry porcelain shape. This pattern is richly gilded.
Silk Brocade-EGAVT pattern is painted only by Master Painters!
| Weight | 0,17 kg |
|---|---|
| Width | 12.5 cm (5"W) |
| Length | 12.5 cm (5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 12.5 cm (5") |
| Color | Burgundy, Claret, Gold |
| Code | EGAVT |
| Pattern | Eglantine, Silk Brocade |
| Style | Classic |