Net price
€119
Herend porcelain Soup / Pasta Plate – Herend, Vienna Rose Platinum – VGR-PT design.
1 pc – Rim Soup Plate, large – 0.7 Liter (23 OZ) 1503-0-00 VGR-PT – Platinum
The Soup Plate is painted on a Rocaille /Shell-shaped porcelain form.
The Soup Plate can be ordered in many Herend patterns.
Vienna Rose Platinum – VGR-PT patterns are available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,46 kg |
|---|---|
| Width | 24.5 cm (9.75"W) |
| Length | 24.5 cm (9.75"L) |
| Height | 4.5 cm (1.75"H) |
| Volume | 0.7 Liter (24 OZ) |
| Diameter | 24.5 cm (9.75") |
| Code | VGR-PT |
| Color | Pink, Platinum |
| Pattern | Vienna Rose Platinum |
| Style | Flower, Modern |