












Net price
€689
Herend porcelain Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend, Pearls – GPN pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffee / Espresso Cup – 0,1 Liter (3 OZ) 20711-2-00 GPN
1 pc – Saucer – diameter 11,5 cm (4.5″D) 20711-1-00 GPN
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Pearls-GPN pattern is one of the most elegant Herend designs.
Pearls-GPN design is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets. Pearls-GPN pattern is painted only by a Master Painter.
The Herend Pearls design is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 11.5 cm (4.5"W) |
| Length | 11.5 cm (4.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 11.5 cm (4.5") |
| Code | GPN |
| Color | Blue, Multicolor |
| Pattern | Pearls |
| Style | Classic, Flower |