












Net price
€689
Herend porcelain Demitasse / Coffee Cup with Saucer – Herend, Strawberry in Lace – FLT pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffee / Espresso Cup – 0,1 Liter (3 OZ) 711-2-00 FLT
1 pc – Saucer – diameter 12 cm (4.75″D) 711-1-00 FLT
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Strawberry in Lace pattern is one of the most elegant Herend designs.
Strawberry in Lace-FLT pattern is painted only by Master Painters.
The Herend Strawberry-FLT design is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 12 cm (4.75"W) |
| Length | 12 cm (4.75"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 12 cm (4.75") |
| Code | FLT |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Strawberry, Strawberry in Lace |
| Style | Classic, Fruit |