Net price
€79
Herend fine china Dessert Plate – Herend, Silk Ribbon Light Blue Edge – CB14 design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19.5 cm (7.75″D) 20517-0-00 CB14 – Light Blue edge.
The “Silk Ribbon” Dessert Plate in CB14 design is available in several diameters.
Also, Serving Plates and Dessert Plates can be purchased for most of the Herend patterns with a Silk Ribbon edge.
Recommended to:
Nyon / Morning Glory – NY
Apponyi Blue – AB
Indian Basket Blue – FB
Butterfly and Bamboo – PABA patterns.
Imola Multicolored – IAVT
Campanula – CMU
Campanula Colored – CMUC
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 19.5 cm (7.75"W) |
| Length | 19.5 cm (7.75"L) |
| Height | 1.6 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19.5 cm (7.75") |
| Color | Blue, Gold, Light Blue |
| Pattern | Monochrome, Silk Ribbon |
| Code | CB14 |
| Style | Modern |