Net price
€144
Herend fine china Dessert Plate – Herend, Nyon / Morning Glory – NY design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19.5 cm (7.75″D) 20517-0-00 NY – Blue
The edge of the Dessert Plate has a special, unique gold-wave decoration. The Nyon pattern is a true Herend classic, and its delicate elegance makes it attractive.
The Nyon pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
Give aesthetics as a gift!
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 19.5 cm (7.75"W) |
| Length | 19.5 cm (7.75"L) |
| Height | 1.6 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19.5 cm (7.75") |
| Code | NY |
| Color | Blue, Gold |
| Pattern | Morning Glory, Nyon |
| Style | Classic, Flower |