Net price
€84
Herend fine china Dessert Plate – Herend, Small Roses – PR pattern.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 PR – Pink
The Small Roses-PR is a fresh, lighter color variant of the classic Viennese Rose-VRH pattern. Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets are available with the Small Roses-PR pattern.
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Code | PR |
| Color | Gold, Green, Pink |
| Pattern | Petites Roses, Small Roses |
| Style | Classic, Flower |