Net price
€174
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Sevres Roses – SPROG pattern.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19.5 cm (7.75″D) 20517-0-00 SPROG
The Herend SPROG Dessert Plate is painted with miniature roses and richly gilded with 24-carat gold.
The aristocratic Sevres Roses – SPROG pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 19.5 cm (7.75"W) |
| Length | 19.5 cm (7.75"L) |
| Height | 1.6 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19.5 cm (7.75") |
| Code | SPROG |
| Color | Gold, Pink, Purple |
| Pattern | Sevres Roses |
| Style | Classic, Flower |