Net price
€1099
Herend porcelain Teapot with Rose Knob – Herend, Four Seasons – QS pattern.
1 pc – Teapot, large – 1.0 Liter (33 OZ) 20605-0-09 QS – Sky Blue
Four Seasons design is one of the most requested Herend patterns.
Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services are available.
The Four Seasons-QS pattern is painted only by Master Painters.
| Weight | 0,48 kg |
|---|---|
| Width | 13.5 cm (5.25"W) |
| Length | 22.5 cm (8.75"L) |
| Height | 14 cm (5.5"H) |
| Volume | 1.0 Liter (34 OZ) |
| Diameter | 13.5 cm (5.25") |
| Color | Blue, Turquoise |
| Pattern | Four Seasons |
| Code | QS |
| Style | Classic, Flower |