Net price
€289
Herend porcelain Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend Shanghai – SH design.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup – 0,1 Liter (3 OZ) 20711-2-00 SH
1 pc – Saucer – diam 11,5 cm (4.5″D) 20711-1-00 SH
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Shanghai design is painted in Chinoiserie and Oriental Style.
The Shanghai-SH pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Services.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 11.5 cm (4.5"W) |
| Length | 11.5 cm (4.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 11.5 cm (4.5") |
| Code | SH |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Oriental Style, Shanghai |
| Style | Oriental |