Net price
€289
Herend porcelain Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend, Queen Victoria-VBO on Black background – VE-FN pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup – 0,1 Liter (3 OZ) 20711-2-00 VE-FN
1 pc – Saucer – diam 11.5 cm (4.5″D) 20711-1-00 VE-FN
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Queen Victoria-VBO pattern is painted on a black background.
Herend Queen Victoria-VE-FN pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 11.5 cm (4.5"W) |
| Length | 11.5 cm (4.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 11.5 cm (4.5") |
| Code | VE-EN |
| Color | Black |
| Pattern | Queen Victoria, Queen Victoria VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |