













Net price
€799
Herend fine china Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Mosaic and Flowers – MTFC design.
You will receive the following:
1 pc – Tea / Coffee Cup – 0.2 Liter (6 OZ) 20730-2-00 MTFC
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″D) 20706-1-00 MTFC
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Herend Mosaic and Flowers-MTFC design painted with Wild Flowers and Mosaic. The MTFC pattern is painted only by Master Painters.
The MTFC pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
This design won the Gold Medal at the St. Petersburg World Exhibition in 1901.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Blue, Gold, Multicolor |
| Pattern | Mosaic and Flowers |
| Code | MTFC |
| Style | Classic, Flower |