Net price
€639
Herend fine china Teapot with Mandarin Knob – Herend, Oriental Showmen Black – FODON design.
1 pc – Medium Tea Pot with Mandarin Handle – 0,8 Liter (27 OZ) 3304-0-21 FODON – Black
The Oriental Showmen Black design is painted in Chinoiserie and Oriental Styles. Herend Tea Pot is available in both small and large sizes.
The Oriental Showmen Black-FODON pattern is available in Tea, Espresso, and Coffee Sets.
| Weight | 0,48 kg |
|---|---|
| Width | 13.5 cm (5.25"W) |
| Length | 22 cm (8.75"L) |
| Height | 14 cm (5.5"H) |
| Volume | 0.8 Liter (27 OZ) |
| Code | FODON |
| Color | Black, Gold |
| Pattern | Asian Garden, Oriental Showmen |
| Style | Classic, Oriental |