













Net price
€89
Herend porcelain Bread and Butter Plate – Herend, Rothschild Bird – RO pattern.
1 pc – Dessert / Bread Plate, small – diam 16.5 cm (6.5″D) 515-0-00 RO #9
This pattern is painted with the famous Rothschild Bird pattern.
Available with 12 different Couple of Birds motifs.
The Rothschild Bird pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,18 kg |
|---|---|
| Width | 16.5 cm (6.5"W) |
| Length | 16.5 cm (6.5"L) |
| Height | 1.8 cm (0.75"H) |
| Diameter | 16.5 cm (6.5") |
| Code | RO |
| Color | Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |