





Net price
€99
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Rothschild Bird – RO pattern.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 RO #3
The famous Rothschild Bird design features 12 different bird motifs.
Rothschild Bird-RO pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Code | RO |
| Color | Multicolor, Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |