




Net price
€219
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Rothschild Bird Purple Fish Scale – RO-ETP design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 RO-ETP
This pattern is painted in the famous Rothschild Bird with a Purple Scale design. It is available with 12 different Couple of Birds motifs.
The Rothschild Bird Purple Scale pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
Are you interested in setting up a Bride List? Contact us!
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Code | RO-ETP |
| Color | Naturalistic, Purple |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |