Net price
€109
Herend fine china Dessert Plate – Herend, Rothschild Bird Mayer – ROM design.
1 pc – Dessert Plate, large – diam 21 cm (8.25″D) 519-0-00 ROM – Multicolor
This pattern is painted with the famous Rothschild Bird-RO design in a multicolor variant. The Rothschild Bird-ROM pattern is painted with 12 different Couple of Birds.
Rothschild Bird-ROM design is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,3 kg |
|---|---|
| Width | 21 cm (8.25"W) |
| Length | 21 cm (8.25"L) |
| Height | 2.5 cm (1"H) |
| Diameter | 21 cm (8.25") |
| Code | ROM |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |