












Net price
€129
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Queen Victoria – VBO design.
1 pc – Dessert Plate, large – diam 21 cm (8.25″ D) 519-0-00 VBO
The most famous classic Herend pattern since 1851. Herend’s Queen Victoria-VBO pattern features peony flowers and butterflies.
Queen Victoria-VBO pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,3 kg |
|---|---|
| Width | 21 cm (8.25"W) |
| Length | 21 cm (8.25"L) |
| Height | 2.5 cm (1"H) |
| Diameter | 21 cm (8.25") |
| Code | VBO |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Queen Victoria, Queen Victoria VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |