Net price
€129
Herend porcelain Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend, Royal Garden Turquoise Flower – EVICTF2 design.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup – 0.1 Liter (3 OZ) 709-2-00 EVICTF2 – Turquoise
1 pc – Saucer – diam 12 cm (4.75″D) 711-1-00 EVICTF2 – Turquoise
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Royal Garden Espresso Cup can be ordered in Green EVICT1 or Turquoise EVICT2 patterns.
Royal Garden pattern is available in three different versions:
– EVICT design: Butterflies w. Flowers
– EVICTF design: Flowers
– EVICTP design: Butterflies
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 12 cm (4.75"W) |
| Length | 12 cm (4.75"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 12 cm (4.75") |
| Color | Lilac, Pink, Turquoise |
| Pattern | Royal Garden |
| Code | EVICTF2 |
| Style | Flower, Modern |