Net price
€169
Herend porcelain Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Royal Garden Turquoise Flower – EVICTF2 pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0.2 Liter (6 OZ) 730-2-00 EVICTF2 – Turquoise
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 706-1-00 EVICTF2 – Turquoise
Total: 2 pieces of Herend fine china items
This Herend Cup is a universal form that is suitable for both Tea and Coffee.
The Royal Garden EVICTF2 Flower design is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 7 cm (2.75"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Lilac, Purple, Turquoise |
| Pattern | Royal Garden |
| Code | EVICTF2 |
| Style | Flower |