Net price
€339
Herend porcelain Tea / Coffee Cup – Herend, Rothschild Bird Blue Fish Scale – RO-ETB pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 730-2-00 RO-ETB – Blue
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″D) 706-1-00 RO-ETB – Blue
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Luxury Herend design.
This pattern features the famous Rothschild Bird design with Blue Fish Scale. It is available with 12 different Couple of Birds motifs.
The Rothschild Bird with Blue Fish Scale pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,25 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6.5 cm (2.5"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Blue, Multicolor |
| Pattern | Fish Scale, Rothschild Bird |
| Code | RO-ETB |
| Style | Bird, Classic, Fish scale |