Net price
€229
Herend fine china Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Waldstein Multicolor – WMC pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 730-2-00 WMC – Multicolor
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 706-1-00 WMC – Multicolor
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The WMC traditional Herend design, painted with floral elements in an oriental style.
This Herend Cup is a universal form that is suitable for both Tea and Coffee. The Waldstein Multicolor-WMC Flower pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Style | Oriental |
| Code | WMC |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Waldstein |