












Net price
€269
Herend fine china Soup Cup with Saucer – Herend, Rothschild Bird – RO design.
You will receive the following:
It is a famous classic Herend pattern.
Rothschild Bird-RO patterns are also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,4 kg |
|---|---|
| Width | 18.5 cm (7.25"W) |
| Length | 18.5 cm (7.25"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.3 Liter (10 OZ) |
| Diameter | 18.5 cm (7.25") |
| Code | RO |
| Color | Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |