Net price
€394
Herend porcelain Soup Cup with Lid and Saucer – Herend, Queen Victoria – VBO design.
You will receive the following:
1 pc – Soup Cup – 0.3 Liter (10 OZ) 744-2-00 VBO – Multicolor
1 pc – Saucer – diam 16 cm (6.25″D) 744-1-00 VBO – Multicolor
1 pc – Lid with Rose Knob – diam 12 cm (4.75″D) 744-3-09 VBO – Multicolor
Total: 3 pieces of Herend fine china items
Queen Victoria VBO is the most famous classic Herend pattern, dating back to 1851. Herend Queen Victoria’s design is painted with Peony Flowers and Butterflies.
Queen Victoria-VBO pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets
| Weight | 0,48 kg |
|---|---|
| Width | 16 cm (6.25"W) |
| Length | 16 cm (6.25"L) |
| Height | 10 cm (4"H) |
| Volume | 0.3 Liter (10 OZ) |
| Diameter | 16 cm (6.25") |
| Code | VBO |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Queen Victoria, Queen Victoria VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |