








Net price
€519
Herend porcelain Coffee Cup with Saucer – Herend, Oriental Showmen Black – FODON pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup with Mandarin Handle – 0,1 Liter (3 OZ) 3371-2-21 FODON
1 pc – Saucer – diam 11.5 cm (4.5″D) 3371-1-00 FODON
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Oriental Showmen Black design is painted in Chinoiserie and Oriental Style. The Oriental Showmen Black pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,14 kg |
|---|---|
| Width | 11.5 cm (4.5"W) |
| Length | 11.5 cm (4.5"L) |
| Height | 5.5 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 11.5 cm (4.5") |
| Code | FODO, FODON |
| Color | Black |
| Pattern | Asian Garden, Oriental Showmen |
| Style | Classic, Oriental |