Net price
€229
Herend Tea / Coffee Cup w. Saucer – Herend, Indian Basket Blue – FB pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0.2 Liter (6 OZ) 730-2-00 FB – Blue
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 706-1-00 FB – Blue
Total: 2 pieces of Herend porcelain items
This Herend Cup is a universal form that is suitable for both Tea and Coffee. This pattern is painted with the famous Indian Basket Blue.
The Indian Basket Blue design is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Blue, Gold |
| Pattern | Indian Basket |
| Code | FB |
| Style | Flower |