Net price
€1679
Herend fine china Dessert Plate Two Pieces – Herend, Eglantine / Silk Brocade – EGAVT design.
You will receive the following:
2 pc – Dessert Plate – diam 20 cm (8″D) 3586-0-00 EGAVT
This Dessert Plate is painted with an Eglantine / Wild Roses pattern.
Usually, the EGAVT design is painted on a unique Dubarry porcelain shape. This pattern is richly gilded.
Silk Brocade-EGAVT pattern is painted only by Master Painters!
| Weight | 0,5 kg |
|---|---|
| Width | 20 cm (7.75"W) |
| Length | 20 cm (7.75"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 20.0 cm (7.75") |
| Color | Burgundy, Claret, Gold |
| Code | EGAVT |
| Pattern | Eglantine, Silk Brocade |
| Style | Classic |