




Net price
€114
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Queen Victoria – VBO design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 VBO – Green Edge
The most famous classic Herend pattern since 1851. Herend’s Queen Victoria-VBO pattern features peony flowers and butterflies.
Queen Victoria-VBO pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Pattern | Queen Victoria, Queen Victoria VBO |
| Color | Green Edge, Multicolor |
| Code | VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |