Net price
€1599
Herend porcelain Tea / Coffee Cup with Saucer for Two Persons in Gift Box – Herend, Four Seasons – QS pattern.
You will receive the following:
2 pc – Tea Cup / Coffee Cup – 0.2 Liter (6 OZ) 20730-2-00 QS
2 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″ D) 20706-1-00 QS
1 pc – Gift Box: 35 x 17 x 12 cm (13.75″L x 6.75″W x 4.75″H)
Total: 4 pieces Herend porcelain items + 1 pc Gift Box
This Herend Cup has a universal form suitable for Tea and Coffee.
In addition, Four Seasons-QS patterns are also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,5 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6.5 cm (2.5"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Color | Blue, Turquoise |
| Pattern | Four Seasons |
| Code | QS |
| Style | Flower, Modern |