


Net price
€174
Herend porcelain Oval Dish – Herend, Rothschild Bird – RO design.
1 pc – Oval Dish – length 26 cm (10″L) 211-0-00 RO #6 – Naturalistic
The Oval Dish is painted on an Osier/Basket Shape porcelain form.
The Oval Dish can be ordered in many Herend patterns.
Rothschild Bird-RO patterns are available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,6 kg |
|---|---|
| Width | 21 cm (8.25"W) |
| Length | 26 cm (10.25"L) |
| Height | 3.5 cm (1.5"H) |
| Code | RO |
| Color | Multicolor, Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |