Net price
€139
Herend porcelain Soup / Pasta Plate – Herend, Rothschild Bird – RO design.
1 pc – Soup Plate, large – 0.8 Liter (26 OZ) 1503-0-00 RO #6 – Naturalistic
The Soup Plate is painted on Rocaille/Shell-Shaped porcelain.
The Soup Plate can be ordered in many Herend patterns.
Rothschild Bird – RO pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,46 kg |
|---|---|
| Width | 24.5 cm (9.75"W) |
| Length | 24.5 cm (9.75"L) |
| Height | 4.5 cm (1.75"H) |
| Volume | 0.8 Liter (27 OZ) |
| Diameter | 24.5 cm (9.75") |
| Code | RO |
| Color | Multicolor, Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |