



Net price
€299
Herend porcelain Teapot with Bird Knob – Herend, Rothschild Bird – RO pattern.
1 pc – Teapot, medium – 1.0 Liter (33 OZ) 605-0-05 RO – Naturalistic
This pattern is painted in the famous Rothschild Bird design with the Blue Fish Scale. It is available with 12 different Couple of Birds motifs.
The Rothschild Bird Blue Fish Scale pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,48 kg |
|---|---|
| Width | 12.5 cm (5"W) |
| Length | 22 cm (8.75"L) |
| Height | 13.5 cm (5.25"H) |
| Volume | 1.0 Liter (34 OZ) |
| Diameter | 12.5 cm (5") |
| Code | RO |
| Color | Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |