Net price
€149
Herend porcelain Miniature Teapot with Butterfly Knob – Herend, Royal Garden Turquoise Butterfly – EVICTP2 design.
1 pc – Teapot, small – 0.35 Liter (12 OZ) 608-0-17 EVICTP2 – Turquoise Butterfly
The Royal Garden Teapot can be ordered in green (EVICT1) or Turquoise (EVICT2).
Royal Garden design is available in three different pattern versions:
– EVICT Design: Butterflies with Flowers
– EVICTF Design: Flowers
– EVICTP Design: Butterflies
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 9.5 cm (3.75"W) |
| Length | 17 cm (6.75"L) |
| Height | 11 cm (4.25"H) |
| Volume | 0.35 Liter (12 OZ) |
| Diameter | 9.5 cm (3.75") |
| Code | EVICTP2 |
| Color | Gold, Pink, Turquoise |
| Pattern | Royal Garden |
| Style | Butterfly, Modern |