Net price
€89
Herend fine china Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend, Chinese Bouquet / Apponyi Purple – AP pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffeecup – 0,1 Liter (3 OZ) 709-2-00 AP – Purple
1 pc – Saucer – diam 12 cm (4.75″D) 711-1-00 AP – Purple
Total: 2 pieces of Herend fine china items.
The classic Apponyi pattern is also known as the Chinese Bouquet.
This pattern is painted with a purple Chinese Bouquet with a Gilt edge.
We offer this practical Coffee Cup for all Coffee or Espresso Sets.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 12 cm (4.75"W) |
| Length | 12 cm (4.75"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 12 cm (4.75") |
| Code | AP |
| Color | Pink, Purple |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Style | Classic, Flower |