












Net price
€99
Herend fine china Dinner Plate – Herend, Chinese Bouquet Rust / Apponyi Orange – AOG design.
1 pc – Dinner Plate – diam 25.5 cm (10″D) 524-0-00 AOG – Orange
Apponyi AOG pattern is also known as the Chinese Bouquet design.
The Apponyi Orange is an elegant, Orange-Gold design.
The Chinese Bouquet Rust / Apponyi Orange-AOG pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,5 kg |
|---|---|
| Width | 25.5 cm (10"W) |
| Length | 25.5 cm (10"L) |
| Height | 2.5 cm (1"H) |
| Diameter | 25.5 cm (10") |
| Code | AOG |
| Color | Gold, Orange, Rust |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Style | Classic, Flower |