
























Net price
€89
Herend fine china Coffee Cup / Demitasse with Saucer – Herend Chinese Bouquet / Apponyi Lilac – AL design.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup – 0.1 Liter (3 OZ) 711-2-00 AL – Lilac
1 pc – Saucer – diam 12 cm (4.75″D) 711-1-00 AL – Lilac
Total: 2 pieces of Herend porcelain items
The classic Apponyi pattern is also known as the Chinese Bouquet.
Herend Apponyi Lilac is the classic Apponyi pattern, painted in Lilac Chinese Bouquet and with a gilded edge.
We offer this practical Coffee Cup for all Apponyi Lilac Chinese Bouquet Coffee or Espresso Sets.
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Width | 12 cm (4.75"W) |
| Length | 12 cm (4.75"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.1 Liter (3 OZ) |
| Diameter | 12 cm (4.75") |
| Code | AL |
| Color | Lilac, Violet |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Style | Classic, Flower |